• "Przyszłość należy do wyobraźni."

  - Albert Einstein

   
 • "Nie możemy kochać domu, który nie ma swego oblicza i w którym kroki są pozbawione sensu"

  - Antoine de Saint - Exupéry

   
 • "Mój dom, moją twierdzą"

  - Autor nieznany

   
 • "Żona uczciwa ozdobą mężowi I najpewniejszą podpora domowi."

  - Jan Kochanowski

   
 • "Być szczęśliwym w domu to najważniejszy warunek dobrego życia"

   
 

Materiały

Najważniejsza jest decyzja, z czego ma być zbudowany dom. Przy wyborze materiału najczęściej kierujemy się ceną, czasem budowy, jakością, ponieważ są to kluczowe elementy budowy.

Dom można zbudować z cegły czerwonej, bloczków betonowych, wapiennych, keramzytowych, pustaków ceramicznych, czy też z drewna prefabrykowanego lub bali drewnianych.

Pustaki ceramiczne są jednym z najczęściej wybieranych materiałów, który jest zarazem dobry jakościowo i dostępny jest w rozsądnej cenie. Buduje się z niego dwu, trzy warstwowe ściany zewnętrzne. Z pustaków ceramicznych można stawiać wewnętrzne ściany konstrukcyjne, działowe.

Do budowy ścian jednowarstwowych można zastosować ceramikę poryzowaną. Jest lekka i dobrze chroni przez działaniem wiatru, zmianą temperatury.

Z betonu komórkowego buduje się zewnętrzne ściany jednowarstwowe.

Do najtańszych materiałów budowlanych zalicza się białe bloczki oraz cegły silikatowe, z których buduje się zewnętrzne ściany dwuwarstwowe. Mają takie zastosowanie jak pustaki ceramiczne i podobnie się je wykańcza.

Bloczki keramzytowe są droższym rozwiązaniem i służą do budowy każdego rodzaju ścian. Są odporne na mróz, ogień, posiadają dobrą izolację akustyczną.

Jedne z najlepszych właściwości posiadają cegły klinkierowe, ale jest to drogi materiał, zatem najczęściej stosuje się go w budowie warstwy elewacyjnej, przy ścianach trójwarstwowych.

Jeśli decydujemy się na dom z prefabrykatów lub z bali, materiałem jest drewno. Dom z prefabrykatów jest tańszy, niż murowany.